Hírek
2020. Március 27. 08:56, péntek |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A mobilszolgáltatók hamarosan elindíthatják az 5G szolgáltatásokat
Lezárult az 5G frekvenciatender, amin sikeresen szerepeltek a magyarországi mobilszolgáltatók, így hamarosan elindíthatják kereskedelmi 5G szolgáltatásaikat.
A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) csütörtöki közleménye szerint a tenderen intenzív verseny bontakozott ki a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt. részvételével, a licitáló vállalatok összesen 128,490 milliárd forint értékben vásároltak három frekvenciasávban tizenöt évre szóló használati jogosultságot.
A Vodafone az MTI-vel közölte: további frekvenciákat szerzett a következő generációs 5G mobilszolgáltatásai számára az NMHH által lebonyolított frekvencia aukción, 38,65 milliárd forint értékben. Felidézték, hogy a cég a hazai mobilszolgáltatók közül elsőként indította el 2019-ben élő kereskedelmi 5G szolgáltatását Budapest belvárosában, valamint a ZalaZONE Járműipari Tesztpályán, a 2016-ban vásárolt 3600MHz-es frekvenciakészletének köszönhetően.
Amanda Nelson, a Vodafone Magyarország vezérigazgatója, a közleményben kifejtette, a telekommunikációs szektor által nyújtott szolgáltatások szerepe kiemelkedő mind az egyének, mind a vállalkozások és az egész ország számára. Ezt a jelenlegi nehéz helyzet is bizonyítja: a hálózatok a megnövekedett igénybevétel mellett is kiválóan teljesítenek, megteremtve ezáltal a lehetőséget az otthoni munkavégzésre, a digitális oktatásra és az otthoni szórakozásra.
A magas minőségű, stabil hálózati teljesítmény egyik előfeltétele a folyamatos fejlesztés, ezen belül is kiemelt fontosságúak az 5G fejlesztések, amelyek jelentősen hozzájárulnak a nemzetgazdaság versenyképességének és termelékenységének növekedéséhez - tette hozzá. A jövőbeli fejlesztések alapjait sikerült most lerakni a sikeres aukcióval és a megvásárolt frekvenciákkal - jelentette ki.
A Magyar Telekom közölte: sikeresen szerepeltek az 5G frekvenciaárverésen, a frekvenciahasználati jogok kézhezvételét követően rövid időn belül elindítja kereskedelmi 5G szolgáltatását. A Magyar Telekom az elnyert frekvenciablokkokért 54,24 milliárd forint díjat köteles fizetni, ezt várhatóan 2020. második negyedévben fizetik ki. Az elnyert frekvenciasávok jövőbeni éves sávdíjainak jelenértékét, várhatóan nagyságrendileg 33 milliárd forint összegben aktiválják 2020 második negyedévében.
A Telenor Magyarország Zrt. közleményében azt emelte ki, hogy sikeres szereplésével a mobiltársaság a lehetséges maximumot - 140 MHz-et - szerezte meg az 5G frekvencia úttörő sávjának számító 3600 MHz-es frekvenciatartományban, ami egyben a legnagyobb kapacitás ebben a spektrumban. A 700 MHz-es tartományban megszerzett frekvenciablokk elsősorban a lefedettség növelését, ritkábban lakott területek ellátását segítheti.
A közleményben kifejtették: a 2020-ra a Hipernet 4G országos lakossági lefedettsége elérte a 99,5 százalékot, és mára a technológia folyamatos fejlesztése révén közel olyan kapacitással bír, amit korábban az 5G-nek jósoltak. A közeljövőben a 5G technológia a 4G-vel együtt szolgálhatja ki a növekvő igényeket, elsősorban a nagy forgalmú helyeken, az új technológia fokozatosan fogja átvenni a korábbi műszaki megoldások helyét - írták.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld
Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot
A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
