Hírek
2020. Február 21. 18:07, péntek |
Belföld
Forrás: mti
Elítélték a betegét félreintubáló altatóorvost
Jogerősen egy év két hónap, végrehajtásában két év próbaidőre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélte a Nyíregyházi Törvényszék pénteken azt az altatóorvost,
aki még 2016-ben egy műtét során gondatlanságból rosszul intubálta meg a betegét, az idős nő emiatt kómába esett és később meghalt.
A másodfokú bíróság Horváth Géza bíró vezette büntetőtanácsa helybenhagyta a Nyíregyházi Járásbíróság 2019 májusában meghozott végzését, amelyben a vádlottat halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt marasztalta el.
Az elsőfokú bíróság a férfit két évre eltiltotta az aneszteziológiai orvosi foglalkozás végzésétől és előzetes mentesítésben részesítette.
A tényállás szerint a 68 éves asszonyt inkontinenciaproblémája miatt 2016. május 18-án műtötték meg a nyíregyházi kórházban. A beteg altatását a vádlott és asszisztensei végezték, a beavatkozáshoz szükséges lélegeztető csövet az orvos gondatlanságból a légcső helyett a nyelőcsőbe vezette le, hibáját viszont nem vette észre. A fellépő nehéz légzése miatt a beteg gyógyszereket kapott, de állapota nem javult, oxigénhiányos állapotba került, keringése összeomlott és tíz perc után újra kellett éleszteni.
A rosszul elhelyezett tubust az időközben a műtőbe érkező másik aneszteziológus vette észre, ő cserélte ki és tette az eszközt a légcsőbe. A sikeres újraélesztés ellenére a beteg kómába esett, amelyből nem nyerte vissza eszméletét, 2017. március 11-én meghalt a kórházban.
A vádlott az eljárás során végig tagadta bűnösségét és vitatta, hogy a műtét során bármilyen szabályszegést elkövetett volna. A férfi és ügyvédje az elsőfokú bíróság ítélete ellen az eljárás megismétlése, valamint felmentés miatt jelentett be fellebbezést, de mindkét indítványt elutasította a másodfokú bíróság.
Az ítélet indoklásában elhangzott, téves lélegeztetés történt és téves diagnózist állított fel a vádlott, valamint a nyilvánvaló jelek ellenére nem ellenőrizte az eszköz helyes helyzetét.
Egy gyakorlott orvosnak már hallgatózással észlelnie kellett volna a tubus rossz elhelyezését, a vádlott azonban az ennek ellenőrzésére szolgáló kapnográf műszer jelzéseit sem vette figyelembe - mondta a bíró.
Horváth Géza megjegyezte, az elsőfokú bíróság körültekintően felderítette az ügyet, a szakértői véleményeket és a bizonyítékokat helyesen értékelte, emiatt a törvényszék nem látta szükségesnek a további bizonyítást, vagy az eljárás megismétlését, ugyanakkor a vádlott felmentését sem tartotta indokoltnak.
Mivel az elsőfokú bíróság a vádlottat előzetes mentesítésben részesítette, orvosként - az aneszteziológia területét kivéve - tovább dolgozhat.
Az ítélet jogerős.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
