Hírek
2026. Május 30. 16:00, szombat |
Kék hírek
Forrás: MTI
KR NNI: hűtlen kezelés és pénzmosás ügyében két szálon folyik vizsgálat az MNB-ügyben
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) korábbi jelentései alapján két szálon folyik a nyomozás a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyében 2025 áprilisa óta: az egyik a jegybanki alapítványok és az MNB épületének felújításával összefüggő hűtlen kezelés, a másik pénzmosás gyanúja miatt - jelentette be Jeney Áron, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) igazgatója pénteken azon a háttérbeszélgetésen, amelyet a Központi Nyomozó Főügyészséggel (KNYF) közösen tartottak Budapesten.
Az MNB-ügy nyomozásának legújabb fejleményeiről tartott beszélgetésen Jeney Áron azt mondta, hogy már 2025 áprilisában elindult a pénzmosás ügyében a vizsgálat, és eddig 91,8 milliárd forint értékben foglaltak le készpénzt és értékpapírokat.
A nyomozás során 97 magánszemély, 36 cég és 11 magántőkealap került képbe, a pénzügyi hálózat bonyolultságát jelzi, hogy az egyik érintett társaságnál 117 bankszámlát azonosítottak a nyomozók - mondta.
Vokó Annamária, a KNYF megbízott osztályvezető ügyésze, az MNB ügyében a nyomozócsoport vezetője azt mondta, hogy szerdán és csütörtökön több helyszínen 17 jogi személy ellen hajtottak végre összehangolt eljárási cselekményeket társszervekkel.
A késő estig tartó műveletekben a KR NNI és a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai vettek részt, köztük informatikusok és gazdasági-pénzügyi szakemberek.
Valamennyi helyszínen jelentős mennyiségű iratot és elektronikus adathordozót foglaltak le. Volt olyan helyszín, ahol egy külön raktárban több mint 300 doboznyi iratot találtak. Több helyen a teljes szerver adatállományát, máshol az adattárolót foglalták le, és van helyszín, ahol még több napig tart majd az adatok mentése. A lefoglalt több tíz terabájtnyi adattal többszörösére nőtt az MNB-ügyben keletkezett adatok mennyisége
- fogalmazott.
Fürcht Pál, a KNYF főügyésze azt mondta, hogy pénzmosás ügyében 2025. április 22-én rendeltek el eljárást, miután az ÁSZ vizsgálatai alapján kerültek a hatóságok látókörébe az MNB működéséhez közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó társaságok.
Az eljárás megindítását követően már másnap négy magánszemélytől 506,2 millió forint számlapénzt foglaltak le, május 9-én pedig 80,8 milliárd forintnyi értékpapírszámlát fagyasztottak be, több lépcsőben összesen mintegy 92 milliárd forint készpénz, értékpapír és számlapénz került lefoglalásra
- jegyezte meg.
Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy kényszerintézkedés nem történt, a nyomozás érdekében a vizsgálat alatti jogi személyek nevét nem hozzák nyilvánosságra, és a műveleti intézkedések célja a vagyonmozgások feltárása. A lefoglalt vagyontárgyak bizonyítékokként szolgálnak, ezek sorsáról a bíróság dönt.
Hangsúlyozta: különösen bonyolult ügyekre igaz, hogy már a felderítési szakaszban bekapcsolódik az ügyészség egy ügybe.
Jelezte, hogy egyeztetett a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal, és további szakembereket vonnak be, mivel a lefoglalt adatmennyiség meghaladja a kapacitásokat. Ennek nagyságát illusztrálandó, kiemelte, hogy a mostani műveletekkel együtt az adatok feldolgozása 1 személynek, napi 8 órában, 20 percet szánva egy oldalra, több mint 20 évbe telne.
Úgy vélekedett, hogy a beszerzés alatt álló elemzőszoftverekkel és a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokkal gyorsítani lehet majd a feldolgozást, de az ügy várható lezárultára vonatkozó kérdésre nem tudott biztosat mondani.
"Nagyon nagy erők mozdultak meg, és mindenki a saját tudását és tapasztalatait hozta" - fogalmazott, hozzátéve, hatalmas a társadalmi elvárás az ügyben, de a nyomozóhatóságnak a feladata, hogy a jogszabályok szerint járjon el.
Fürcht Pál kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy sem a rendőrség, sem az ügyészség nem érzékelt politikai nyomást sem a választások előtt, sem a választások után, április 12-ét követően azonban megnövekedett az "együttműködési hajlandóság" egyes cégek részéről.
Kitért arra is, hogy egyes emberek "egyezség megkötését" kezdeményezték, de az ilyen együttműködési szándék nem számít rendkívülinek a büntetőeljárásokban.
Az MNB-ügy kivizsgálására létrehozott nyomozócsoportban nyolc ügyész dolgozik - ismertette.
A főügyész kiemelte: azt, hogy bűnszervezetben valósították-e meg a bűncselekményt, csak a nyomozás későbbi szakaszában lehet megmondani. Amennyiben sikerül bizonyítani a bűnszervezet működését, a maximális büntetési tétel 20 év
- tette hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 23. 11:21, kedd | Kék hírek
Valótlan hirdetések miatt emeltek vádat egy nő ellen Somogyban
Eladásra kínált könyvekről, színház- és koncertjegyekről szóló valótlan hirdetések miatt vádat emelt az ügyészség egy nő ellen - tájékoztatta a Somogy Vármegyei Főügyészség kedden az MTI-t.
2026. Június 19. 13:00, péntek | Kék hírek
Új vezető irányítja a Nemzeti Védelmi Szolgálatot és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodát
Új vezetőket nevezett ki a Pósfai Gábor belügyminiszter a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda élére (KR NNI) - közölte a Belügyminisztérium az MTI-vel csütörtökön.
2026. Június 18. 15:00, csütörtök | Kék hírek
A Legfőbb Ügyészség teljes kivizsgálást és tájékoztatást ígért az aranykonvojügyben
2026. Június 16. 13:00, kedd | Kék hírek
Megöltek egy 85 éves nőt Budapesten, keresik az elkövetőt
Gyilkosság történt hétfőn éjszaka Budapesten, a Práter utcában, az áldozat egy 85 éves nő, az elkövetőt keresik - derül ki a Budapesti Rendőr-főkapitányság közléséből, amelyet a police.hu oldalon hoztak nyilvánosságra.
