Hírek
2012. Május 22. 07:01, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress
Listára vették, de nem engedélyezték az abortusztablettát
A GYEMSZI-OGYI május 17-én regisztrálta az úgynevezett abortusztablettát.
Ez elkerülhetetlen EU-tagállami kötelezettség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma ugyanakkor hangsúlyozza, az abortusszal kapcsolatos hazai szabályozás nem változott – a szer használatát pedig még nem engedélyezik, a vélt kockázatok miatt.
A gyógyszerkészítmény engedélyezésére 2009 őszén indított uniós jogszabályokhoz kötött nemzetközi regisztrációs eljárásában került sor, mely 14 európai államban (Svédország -referens tagállam-, Ausztria, Bulgária, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Izland, Lettország, Hollandia, Norvégia, Románia, Szlovákia) egyszerre zajlott.
Ezzel kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) több félreértést kíván eloszlatni. Elsőként le kell szögezni, hogy az abortusszal és a magzati élet védelmével kapcsolatos szabályozás egyik eleme sem változik. A regisztráció ugyan egy elkerülhetetlen nemzetközi törvényi kötelezettség, de az engedélyezési folyamatnak csak egyik része, ugyanis – az engedélyezési szakasz újabb szükségszerű fejezeteként – a szakmai eljárás kidolgozása, az OEP általi befogadás és a szer fekvőbeteg intézmények által történő alkalmazása, beszerzése még nyitott, azaz lezáratlan kérdés.
A szer alkalmazásával összefüggő kockázatok lehető legkisebbre történő csökkentése érdekében a gyógyszer rendelhetőségét a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézet (GYEMSZI-OGYI) eddig is a legszigorúbb feltételekhez kötötte, amely kizárólag intézeti körülmények közötti alkalmazást tesz lehetővé. A dokumentum arra is kitér, hogy a szer rendelése és alkalmazása csak a mindenkor hatályos hazai jogszabályokkal és szakmai szabályokkal összhangban történhet.
Mivel azonban az alkalmazás kockázata, hosszú távú mellékhatásai jelenleg is vita tárgyát képezik, az eljárás engedélyezése nem történik meg, ennek hiányában pedig az OEP által történő befogadása és a fekvőbeteg-ellátó intézményekben történő bevezetése sem – olvasható az EMMI közleményében.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
