Hírek
2026. Június 13. 09:00, szombat |
Belföld
Forrás: 8200.hu
Nemsokára érvényüket vesztik a régi személyi igazolványok
Ezt érdemes észben tartani. 2000 előtt kiállított személyigazolványok 2026. augusztus 3-án lejárnak. A csere ingyenes, de időben érdemes intézni.
A magyar állampolgárok jelentős része számára kritikus határidő közeleg. 2026. augusztus 3-án érvényét veszti valamennyi, 2000. január 1-je előtt kiállított személyi igazolvány - hívta fel a figyelmet közösségi oldalán a Veszprém Vármegyei Kormányhivatal. Ez a jogszabály több százezer embert érint közvetlenül az országban, különösen a hatvan év felettieket, akik közül sokan a mai napig a papíralapú, „kiskönyves” formátumú okmánnyal igazolják magukat.
A szigorítás hátterében az állami nyilvántartások átfogó modernizálása és a közigazgatási eljárások elektronizálása áll. A hatóságok felülvizsgálták a személyazonosító okmányok hazai adatbázisát. Ennek következményeként a régi típusú, korszerű biztonsági elemekkel nem rendelkező dokumentumok automatikusan érvényüket vesztik, helyüket pedig végérvényesen átadják a digitális kor követelményeinek megfelelő e-személyigazolványoknak.
A szabályozás elsősorban az idősebb korosztályt érinti, a statisztikák szerint ugyanis a hetven év felettiek körében kirívóan magas a régi igazolványok aránya. Sokan jóhiszeműen nincsenek tisztában az új helyzettel, hiszen az ő okmányuk még „lejárat nélkül” került kiállításra. Fontos azonban nyomatékosítani, hogy a korábban örökérvényűnek hitt személyi igazolványok érvényessége is végleg lejár ezen a nyári napon.
A csere az állampolgárok számára teljesen ingyenes. Ennek ellenére a legjobban az teszi, aki nem halogatja a teendőket az utolsó pillanatig, hiszen a kormányablakokban országszerte és helyben is megnövekedett a forgalom.
Akiknek most évényét veszíti a személyi igazolványuk, azok a kormányablakokban intézhetik el az okmánycserét. A folyamat megköveteli a személyes megjelenést, mivel a modern igazolványokhoz biometrikus adatokra – helyben készített fényképre és ujjnyomatra – van szükség. Az ügyintézésre feltétlenül magunkkal kell vinni a régi személyi igazolványt és a lakcímkártyát.
Amennyiben valaki elmulasztja a cserét, augusztus 4-től komoly gyakorlati akadályokkal szembesül. A lejárt dokumentummal megbénul a mindennapi banki ügyintézés, akadályokba ütközik az egészségügyi ellátás igénybevétele, a választásokon való szavazás, de még a különböző közlekedési kedvezmények igazolása is.
Fontos a családi összefogás, a rokonok, hozzátartozók sokat segíthetnek az idős családtagoknak az időpontfoglalásban vagy a szállításban. Az időben történő intézéssel teljesen elkerülhetők a határidő előtti tömegjelenetek és a kellemetlen élethelyzetek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
